Płaszcz do garnituru

Jaki płaszcz do garnituru?

Płaszcz męski to element garderoby, który dziś, wobec wszechobecnych kurtek i parek, zdecydowanie zszedł na dalszy plan. Jednak styl casual wbrew pozorom nie jest aż tak uniwersalny, by tego typu nieformalne okrycia wierzchnie zastąpiły nam całkowicie klasykę męskiej mody. Trudno na przykład zestawiać je z garniturem, choć oczywiście wielu panów próbuje tej sztuki – zawsze z raczej miernym skutkiem.
Płaszcz do garnituru jest dla stylowego mężczyzny ważną inwestycją, którą należy starannie przemyśleć. Wybór okrycia będzie w tym wypadku zależeć od rodzaju i koloru materiału, z jakiego uszyta jest marynarka i spodnie, typu sylwetki oraz stopnia formalności stroju. Dodatkowo ważna jest jakość – przy tak reprezentacyjnym elemencie garderoby kluczowa, a także konwencjonalne wymogi i zasady dress code’u oraz, w mniejszym stopniu osobiste preferencje.

jakiego materiału płaszcz do garnituru?

Tkanina, z jakiej zrobiony jest płaszcz do garnituru, powinna być jednym z podstawowych kryteriów wyboru. To zarówno kwestia prezencji i prestiżu, jak i względów praktycznych: dobrej jakości płaszcz przetrwa bez uszkodzeń i zmian dłużej niż dwa sezony, i, co ważne, będzie nam w nim cieplej, ponieważ droższe płaszcze produkuje się z naturalnych wełen o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Wybierajmy więc płaszcze wełniane o wysokiej zawartości domieszek takich szlachetnych przędz, jak kaszmir, merino czy alpaka.
Ale znalezienie płaszcza męskiego z wysokogatunkowych materiałów to jeszcze nie wszystko. Materiał, z jakiego uszyte jest okrycie, powinien być dopasowany do rodzaju garnituru, z jakim będziemy je nosić – szukamy więc tkanin korespondujących ze sobą pod względem gramatury i faktury. Najlepiej po prostu zabrać ze sobą spodnie lub marynarkę na zakupy, by móc precyzyjnie oceniać i porównywać rodzaj materiałów.

Czytaj również  Najlepsze buty damskie na aktywne lato

Jaki fason płaszcza wybrać?

Stylizacja z garniturem w roli głównej rządzi się swoimi prawami i są to zasady dość surowe. Jedną z nich jest ta dotycząca długości płaszcza. Ponieważ marynarka w żadnym wypadku nie może wystawać spod okrycia wierzchniego, wybierajmy płaszcz do kolan lub tuż przed kolano – to najbezpieczniejsza i najbardziej korzystna dla większości sylwetek długość. Długi do kostek płaszcz będzie się prezentował efektownie tylko na wysokich i raczej szczupłych, ale dobrze zbudowanych panach – niscy i drobni mogą w nim „utonąć” i wyglądać po prostu groteskowo. Dopuszczalne są zarówno płaszcze jedno-, jak i dwurzędowe; te pierwsze wyszczuplają optycznie sylwetkę i są wskazane dla tęższych i bardziej krępych mężczyzn, te drugie dodają kilogramów i poszerzają sylwetkę.
Do garnituru wybieramy płaszcz dopasowany (co oczywiście nie oznacza, że za mały), lekko taliowany, bez nadmiaru kieszeni i ozdób. Prostota kroju, gładki materiał i dwie wpuszczane kieszenie to elementy, które decydują o oficjalnym charakterze okrycia.

Kolor płaszcza do garnituru

Jak wszystkie elementy eleganckiej stylizacji, płaszcz musi współgrać z garniturem w każdym aspekcie – również jeśli chodzi o kolor. W tym względzie najmniej uniwersalne są teoretycznie płaszcze brązowe – nie nadają się na oficjalne wyjścia i na wieczór – tak jak nie nadaje się na nie brązowy garnitur, a tylko do takiego pasuje płaszcz w ciepłej tonacji. Jeśli jednak lubimy sportową elegancką i szukamy płaszcza do garnituru weekendowego, brąz, a także szarość może być świetnym wyborem.
Jednak jeśli zależy nam na eleganckim, wyjściowym płaszczu do garnituru wizytowego, zdecydowanie postawmy na klasyczny ciemny granat lub czerń – kolory, które najlepiej sprawdzają się w sytuacjach formalnych.

Czytaj również  Jaka koszula na studniówkę?