Krawat – elegancki element garderoby mężczyzny

Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie przynajmniej 2-3 krawaty dopasowane do garnituru lub marynarki. Taki elegancki zestaw podkreśli jego styl i szyk. Jednak zakup krawatu wcale nie jest łatwym zadaniem. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę wybierając krawaty?

Kilka słów o historii krawatu

Pierwsze krawaty pojawiły się już w XVII wieku, jednak w formie, jaką znamy dzisiaj popularność zyskał dopiero w XIX wieku. Początkowo nosili je wyłącznie mężczyźni należący do klasy wyższej, dopiero z czasem zaczęli ubierać je praktycznie wszyscy mężczyźni, którzy chcieli wyglądać szykownie i elegancko.

Z jakiego materiału powinny być zrobione krawaty?

Najlepsze gatunkowo krawaty wykonane są z jedwabiu – materiał ten bardzo ładnie się układa i dodatkowo jest wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia. Wiele osób wskazuje również na jego przewiewność, chociaż w przypadku krawatów, nie jest to priorytetem. Niekiedy oznaczenie 100% jedwab odnosi się jedynie do zewnętrznej części krawatu – podszewka wtedy wykonana jest z innego materiału. Gwarancję tego, że krawat wykonany jest w 100% z jedwabiu daje oznaczenie seven-fold. Taki krawat wykonany jest z jednego kawałka materiału, który jest zawinięty siedem razy.

Czytaj również  Jaki łańcuszek dla niskiej kobiety?

Krawaty mogą być wykonane również z takich materiałów jak: len, skóra, wełna i bawełna.

Jakie wymiary powinien mieć krawat?

Najważniejszym wymiarem krawatu jest jego długość. W sklepach dostępne są krawaty o długości od 145 do 152 cm. Dobrze dobrany krawat powinien sięgać górnej części paska do spodni. Jeżeli chodzi o szerokość krawatu to klasyczne modele mają szerokość od 8 do 8,5 cm. Węższe krawaty polecane są mężczyznom szczupłym i wysokim, dla panów o bardziej postawnej sylwetce o wiele lepsze będą krawaty standardowe lub nieco szersze.

Jak wybrać kolor krawatu?

Krawaty są obecnie dostępne w wielu kolorach i wzorach. Najbezpieczniej jest postawić na krawaty o stonowanej kolorystyce, szczególnie jeśli krawat dobieramy do stroju oficjalnego np. do pracy czy na ważną uroczystość rodzinną. Na luźniejsze spotkanie ze znajomymi można pozwolić sobie na pewną nonszalancję i wybór wzorzystego i wielokolorowego krawatu.

Kolor krawatu z reguły dopasowuje się do koloru garnituru lub marynarki, w kontraście do koloru koszuli – ciemny kolor garnituru to jasna koszula i ciemny krawat.

Jeżeli chodzi o wzory to najbezpieczniejsze i zarazem najbardziej uniwersalne są delikatne prążki lub kratka. Można też postawić na krawat w romby. Na oficjalne spotkania kolory powinny być stonowane, jednak w czasie luźniejszych spotkań można pozwolić sobie na bardziej kontrastowe zestawienia jak np. żółć i czerwień.

Czytaj również  Jaka jest najbardziej opłacalna franczyza?

Coraz częściej można spotkać krawaty z reprodukcjami słynnych obrazów czy z ikonami pop kultury. Jednak są to bardzo pretensjonalne wzory, które mona wybrać jedynie na bardzo nieformalne spotkanie lub wtedy, gdy na zaproszeniu będzie wyraźnie zaznaczone, że taki strój jest dopuszczalny.