Eleganckie buty do garnituru – jak je odpowiednio dobrać?

 

Garnitur to elegancki strój, zakładany na ważne okazje. Jego główne części to marynarka, spodnie i koszulka, ale także i dodatki są niezwykle istotne dla całości. Pasek, krawat oraz buty muszą być tak dobrane, aby odpowiednio komponować się z resztą ubioru. Za najbardziej eleganckie uważane są  buty skórzane. Jak je właściwie dobrać do garnituru?

Buty a kolor garnituru

To, jakiego koloru i fasonu wybrać buty skórzane, zależy oczywiście od rodzaju garnituru. Jeśli ma się garnitur granatowy, wówczas doskonale nadają się do tego buty czarne, brązowe oraz w kolorze mocno czerwonym, czyli burgund. Czarna zakładamy wyłącznie na bardzo ważne spotkania, np. biznesowe czy też uroczystości (np. pogrzeby). Brązowe i w kolorze burgundu są raczej casualowe i można zjawić się na nich na spotkaniach mniej oficjalnych, aczkolwiek również ważnych. W przypadku garniturów brązowych należy dobrać buty skórzane w tym samym kolorze, ale o kontrastującym odcieniu. Będzie to wyglądać znacznie lepiej niż „jednokolorowość”. Nie poleca się do brązowych garniturów zakładania butów ciemnych. Te natomiast są wskazane go garniturów czarnych i ciemnych. Należy jednak pamiętać, że garnitur tej barwy należy zakładać na bardzo ważne momenty.

Czytaj również  Poradnik dżentelmena - jak dobrać poszetkę do garnituru?

Garnitur szary – zarówno w jasnym, jak i ciemnym odcieniu – nie powinien być nigdy łączony z brązowymi butami. W przypadku ubierania takiego należy założyć  buty skórzane lub w kolorze burgunda.

black  shoes with care accessories

 

Istnieje kilka uniwersalnych fasonów, które powinny pojawić się praktycznie w każdej męskiej garderobie. Popularny oksfordy to buty klasyczne, które nadają się na wszystkie wieczorne przyjęcia. Zalecane jest noszenie ich do ciemnych garniturów. Inny powszechny rodzaj butów do garnituru to derby. Idealnie nadają się na oficjalne spotkania. Brogsy to buty do garnitury z eleganckimi, perforowanymi zdobieniami, które mogą wysterować zarówno w wersji oxfordzkiej, jak i jako derby. Inne buty skórzane do garnituru, które można często spotkać, to lotniki. Są nieco ekstrawaganckie i nadają się doskonale do luźniejszych spotkań.

Choć dobre buty skórzane mają swoją cenę, należy traktować je jako inwestycję na długie lata. Odpowiednio konserwowane posłużą w wielu ważnych chwilach, zapewniając posiadaczowi nie tylko elegancję, ale i komfort.