Sandały na koturnie

Jak łączyć kolory i wzory w letniej modzie?

Mówiąc o kobiecej letniej modzie często podkreśla się, że pozwala ona na szaleństwo, które zwykle nie jest dopuszczalne. Czy jednak oznacza to, że nie ma żadnych zasad łączenia kolorów i wzorów, których należy przestrzegać? Nikt nie powinien zniechęcać nas do eksperymentowania, jeśli jednak zależy nam na tym, aby stylizacje nie rzucały się w oczy przede wszystkim z uwagi na swoje niedopasowanie, powinniśmy zapoznać się z kilkoma wytycznymi.

Określenie tonacji i jej rola

Przyglądając się modnym kolorom tego lata warto pamiętać, że ślepe podążanie za trendami jeszcze nigdy nie przyniosło więcej korzyści niż strat. Owszem, nie da się zakwestionować tego, że pewne odcienie spotykają się z bardziej życzliwym przyjęciem niż inne. Nie jest jednak wcale powiedziane, że sukienka plisowana w modnym kolorze będzie pasować do konkretnej kobiety, nawet jeśli jest zgodna z jej figurą. Jak to możliwe? Warto pamiętać o tym, że każda osoba ma pewne specyficzne cechy przesądzające o tym, że podczas gdy jedna kobieta wygląda lepiej w ciepłych kolorach, innej bardziej pasują zimne barwy. Okrycie tonacji idealnej dla siebie nie musi być zresztą trudne. Najlepiej przetestować to korzystając z apaszek lub bluzek w zróżnicowanych odcieniach. Przykładając je kolejno do twarzy można dość szybko zorientować się, które sprawiają, że cera nabiera zdrowego wyglądu. Warto zapamiętać wnioski płynące z tego rodzaju testu, bo okażą się one wyjątkowo pomocne podczas łączenia kolorów i wzorów w letniej modzie.

Czytaj również  Mama na ślubie – pomysły na stylizacje

Wzory idealne dla konkretnej sylwetki

Do modnych tego lata wzorów należy podchodzić z dystansem wcale nie mniejszym niż ten, z jakim podchodzi się do najpopularniejszych kolorów. To, że modna jest sukienka jeansowa w kratę, nie oznacza wcale, że będzie się w niej wyglądać dobrze. Tu obowiązuje zresztą kilka uniwersalnych zasad. Warto pamiętać choćby o tym, że obecność poprzecznych wzorów lekko poszerza, należy więc nosić je przede wszystkim tam, gdzie niewielkie zaokrąglenie nie będzie problemem. Również duże wzory mają właściwości poszerzające, nie są więc wskazane dla kobiet w rozmiarze XXL.

Kiedy w łączeniu wzorów i kolorów wskazany jest umiar?

Znając swoją tonację i problemy oraz atuty własnej sylwetki można zacząć zastanawiać się nad inną kwestią. Dotyczy ona tego, czy łączyć ze sobą wiele wzorów i kolorów, czy też postawić na jeden wzorzysty element i nadać mu kluczowe znaczenie. Współcześnie dopuszczalna jest zarówno jedna, jak i druga opcja, a ograniczeniem ponownie jest przede wszystkim sylwetka i jej potrzeby. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że im bardziej jest ona proporcjonalna, tym więcej kolorów i wzorów może mieć letnia kreacja. Jeśli jednak kobieca sylwetka ma kształt litery A i punkt ciężkości skierowany ku dołowi, wzorzysta góra stroju sprawdzi się najlepiej, jeśli wystąpi w towarzystwie stonowanego dołu. Inaczej rzecz się ma z kobietami, które mają dość szerokie ramiona i duży biust. Wzorzysta góra stroju dodatkowo pogłębi dysproporcje. Znacznie lepszą opcją jest więc ta, która stawia na gładkość, neutralną kolorystykę i brak dodatków pozwalając sobie na więcej szaleństwa podczas dopasowywania spódnicy lub spodni.

Czytaj również  Jak wyczyścić łańcuszek?