kolonie dla młodzieży

Jak przekonać nastolatka do wyjazdu na kolonię?

Okres wakacyjny to czas, w którym większość ludzi decyduje się na wzięcie urlopu i odpoczynek. Zaplanowanie urlopu może być mocno utrudnione w sytuacji, gdy posiadamy dzieci. Wówczas musimy pomyśleć nie tylko o swoich wakacyjnych planach, ale również o tym, aby zapewnić ciekawe atrakcje naszym dzieciom. Jednym z ciekawych sposobów jest przekonanie dziecka do wyjazdu na kolonie tematyczne, które stanowią doskonałą szansę na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu oraz poznanie nowych znajomych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nasze dziecko nie chce pojechać na kolonie? W tym artykule poznasz kilka wskazówek, które pomogą Ci przekonać dziecko na wakacyjny wyjazd bez rodziców.

Dziecko nie chce jechać na kolonie – jak poznać powody?

Wakacyjny wyjazd dziecka bez rodziców zawsze stanowi duże przeżycie dla młodego człowieka. Jeśli dziecko nie chce jechać na kolonie dla młodzieży, warto poznać powody, dla których tak się dzieje. Najczęściej niechęć do wyjazdu wiąże się z głęboko skrywanymi obawami, o których nasze dziecko nie chce nam powiedzieć lub po prostu nie jest w stanie ich nazwać. Najlepszym sposobem na to, aby poznać powody takiego stanu rzeczy, jest rozmowa z dzieckiem i zadawanie mu otwartych pytań, które dotyczą jego odczuć związanych z wyjazdem. Niechęć do spędzania czasu bez rodziców zazwyczaj wiąże się z przykrymi doświadczeniami z przeszłości lub po prostu brakiem doświadczeń związanych ze spędzaniem czasu bez rodziców.
Należy dać dziecku przestrzeń do rozmowy oraz wykazać się spokojem i empatią. Nie należy podnosić głosu na dziecko oraz zadawać mu zbyt wielu pytań, na które nie będzie w stanie odpowiedzieć.

Czytaj również  Poradnik mężczyzny: kiedy, jak i z czym nosić longsleeve?

Pomóż dziecku nazwać powody

Niechęć do wyjazdu na kolonie dla młodzieży kryje za sobą powody, których dziecko nie jest w stanie nazwać w odpowiedni sposób. Warto w tej sytuacji wykazać się dużym spokojem oraz empatią i postawić się w sytuacji dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie opowiedzieć o swoich obawach, to bardzo prawdopodobne, że boi się o nich mówić lub po prostu samo nie wie dokładnie co czuje. W związku z tym, można zasugerować mu kilka powodów, dla których obawia się wyjazdu na kolonie. W ten sposób, wspólnymi siłami można dojść do określenia tego, jakie uczucia kierują dzieckiem, które boi się wyjazdu.
Podczas takiej rozmowy należy dać dziecku czas na zebranie myśli, nie przerywać ani nie podnosić głosu.

Uspokój obawy dziecka

Jeśli już uda ci się poznać powody, dla których dziecko boi się jechać na kolonie, kolejnym krokiem jest uspokojenie jego obaw. Strach przed nieznanym zawsze jest dla dziecka trudnym uczuciem, jednak warto przy użyciu racjonalnych argumentów przekonać je, że strach wynika jedynie z jego wyobrażeń dotyczących danej rzeczy.
Dobrze jest sporządzić listę obaw, które kierują dzieckiem i po kolei znajdować odpowiednie rozwiązania. Dla przykładu, jeśli dziecko boi się tego, że będzie tęsknić za rodzicami, wytłumacz mu, że to normalne uczucie i ty również będziesz tęsknić. Oznacza to, że jesteście dla siebie ważni, jednak powstrzymywanie się przed próbowaniem nowych doświadczeń ogranicza rozwój samodzielności.
Przekonanie dziecka do wyjazdu nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak przy wykazaniu się empatią oraz dużym spokojem, bardzo prawdopodobne, że uda się sprawić, iż dziecko otworzy się przed nami i otwarcie opowie nam o swoich obawach, na które wspólnie znajdziecie rozwiązania.

Czytaj również  Idealne buty na wesele – co wybrać?