Sukienki na wesele

Najlepsze stylizacje dla świadkowej

Ślub to wyjątkowa okazja, która wymaga szczególnego ubioru zarówno od pary młodej, jak i gości. Spośród gości, istotną rolę na każdym ślubie pełnią świadkowie. Ze względu na reprezentatywność funkcji którą pełnią, to ważne by ich stroje spełniały wymagania ślubnego dress code’u. Jak wybrać odpowiednią sukienkę dla świadkowej?

Ślub cywilny czy kościelny?

Wybór sukienki na wesele zależeć będzie od różnych czynników. Jednym z nich jest rodzaj ceremonii podczas której będziemy pełnić funkcję świadka. W przypadku ślubu kościelnego warto zwrócić uwagę na to, by sukienka nie eksponowała zbyt dużo ciała i była odpowiedniej długości- powinna sięgać co najmniej kolan. Ramiona powinny być zakryte, szalem lub marynarką. Minimalizm i skromną klasykę odpowiednią na taką okazję, można przełamać efektownymi dodatkami np. biżuterią.

W przypadku ślubu cywilnego zasady ubioru są mniej restrykcyjne, ponieważ nie zobowiązują nas zasady związane z religią. Oczywiście, podczas ślubu świeckiego również powinniśmy zachować standardy stroju wizytowego, jednak możemy pozwolić sobie na nieco większą ekstrawagancję. Dużo zależy od konwencji, którą przyjmą nowożeńcy. W przypadku świadków ubiór dopasowany do stylistyki pary młodej jest szczególnie ważny.

Czytaj również  Jaki naszyjnik do dekoltu?

Zarówno w przypadku ślubu cywilnego, jak i kościelnego, sukienki na wesele utrzymane w stylu wieczorowym lub koktajlowym będą odpowiednim wyborem. Podczas formalnej części imprezy możemy okryć gołe ramiona żakietem lub szalem, z którego zrezygnujemy podczas zabawy. Wiele pań szykuje również drugą kreację, w którą przebierają się podczas imprezy, przeważnie przed oczepinami.

Sukienka na wesele – długa czy krótka?

Długość sukienki zależeć będzie od charakteru uroczystości, indywidualnych preferencji, wzrostu oraz sylwetki świadkowej. Na hucznych balach najlepiej prezentują się długie suknie do ziemi, o charakterze wieczorowym. Są wytworne i pełne elegancji, idealnie podkreślają rangę uroczystości.

Jednak w praktyce, na weselach znacznie częściej królują sukienki koktajlowe. Są eleganckie i lekkie, choć nie tak wystawne jak suknie wieczorowe. Sukienki koktajlowe najczęściej sięgają kolan lub kończą się kilka centymetrów powyżej. To bardzo uniwersalna długość, korzystna dla każdego typu sylwetki. Będzie również wygodniejszą opcją dla świadkowej, która nierzadko wspiera parę młodą w kwestiach organizacyjnych.

Dodatki

Bardzo istotnym elementem całego stroju są dodatki. Torebki damskie odpowiednie na wesele to przede wszystkim kopertówki, które trzymamy w rękach. Zgodnie z zasadami savoir-vivre, torebkę należy umieścić na stole lub na krześle za plecami. Nie powinno się jej w żaden sposób przewieszać, więc powinna być niewielkich rozmiarów. Kopertówki mogą mieć bardzo ozdobny, wręcz biżuteryjny charakter, więc są dodatkiem, który może ciekawie urozmaicić strój weselny.

Czytaj również  Jak łączyć kolory i wzory w letniej modzie?

Równie istotne są buty, zwłaszcza jeśli decydujemy się na sukienkę, która nie sięga ziemi. Na tę okazję najczęściej wybierane są klasyczne szpilki, eleganckie delikatne sandałki lub czółenka na grubszym obcasie.