jak nosic poszetke

Poradnik dżentelmena – jak dobrać poszetkę do garnituru?

Poszetki stanowią niezwykle wytworny dodatek – znakomicie podkreślają elegancki charakter garnituru, pasują na uroczyste okazje i nieformalne spotkania. W sklepach znajdziemy różne rodzaje ozdobnych chusteczek, ale jak wybrać tę najlepszą?

Czym jest poszetka?

Poszetki to ozdobne chusteczki, które tradycyjnie wkładane są do kieszeni w marynarce. Klasyczna kwadratowa poszetka uszyta jest z jedwabiu lub bawełny, ale na rynku można również znaleźć inne materiały. Starannie wykonana męska chusteczka musi być ręcznie obszyta, wówczas prezentuje się najlepiej i świadczy o ogromnej klasie noszącego ją mężczyzny. Odpowiednie ułożenie materiału w brustaszy (czyli kieszonce) może nastręczyć problemów – zwłaszcza mężczyznom, którzy nigdy nie nosili poszetki. Należy jednak unikać gotowych poszetek naszytych na kartonik, ponieważ takie produkty są w wyjątkowo złym guście. Problematyczny jest jednak nie tylko sposób ułożenia ozdobnej chusteczki, ale także jej dopasowanie do garnituru oraz innych elementów garderoby.

Jak dobrać poszetkę?

Ozdobna męska chusteczka powinna komponować się z jakimś elementem garderoby (np. kolorem koszuli, skarpetek czy spodni). Dzięki temu całość będzie prezentować się niezwykle spójnie. Czego należy unikać? Pamiętajmy, żeby nie dobierać poszetki pod kolor krawata, a już na pewno nie wybierać dodatków wykonanych z tego samego materiału. Możemy za to popuścić wodze fantazji i przebierać w dostępnych na rynku fantazyjnych modelach chusteczek. Twój krawat jest jednolity kolorystycznie? Poszukaj wielobarwnej poszetki, która będzie nawiązywać np. do koloru spodni lub skarpetek. Eksperymentuj, dobieraj, a wkrótce staniesz się ekspertem.

Czytaj również  Jak skomponować trampki z garniturem?

A może poszetka we wzory?

W sklepach znajdziemy szeroki asortyment poszetek, które zachwycają nie tylko mnogością zastosowanych materiałów, ale również wzorów. Pojawiają się również zabawne chusteczki do brustaszy, które mogą świadczyć o poczuciu humoru noszącego je mężczyzny. Jesteś odważny i lubisz eksperymentować ze strojem? Wybierz dodatki z ulubionymi bohaterami kreskówek, symbolem dolara lub w pepitkę. Niebanalna poszetka z pewnością zachwyci otoczenie – dobierz do niej casualowy garnitur, a podkreślisz swój elegancki i niewymuszony styl.

Kiedy zakładamy białą poszetkę?

Biała poszetka to jeszcze inna historia. Najbardziej uniwersalna, można ją złożyć w niezwykle popularny sposób – tzw. prezydencki (wówczas z brustaszy wystaje cienki prostokątny pasek materiału}. Biała chusteczka jest także zarezerwowana na szczególnie uroczyste okazje i znakomicie komponuje się z eleganckim garniturem, frakiem oraz smokingiem. Wybierasz się na premierę sztuki lub bal? Biała poszetka wspaniale dopełni Twoją stylizację, sprawiając, że będziesz prezentował się nienagannie.